Hokejové kluby

NOVINKY

Následující turnaj

TURNAJ TALENTOVANÉ
MLÁDEŽE V LEDNÍM HOKEJI

HC Litvínov

Začátky organizovaného hokeje v Litvínově jsou spojeny s 8. listopadem roku 1945, kdy se devět lidí sešlo v Učňovských dílnách na Osadě a založili "Hockeyový odbor Sportovního klubu Stalinových závodů Horní Litvínov". Jaroslav Horák, Jaroslav Chytráček, Josef Švankmajer, Oldřich Válek, slečna Češková, Josef Horák a J. Láder, J. Synek, M. Šnytr. Jsou vám tato jména neznámá? A přece právě jim litvínovský hokejový klub vděčí za svou existenci! Uvádíme je proto znovu i s dobovými funkcemi: předseda Jaroslav Horák, místopředseda Jaroslav Chytráček, jednatel a náčelník Josef Švankmajer, hospodář Oldřich Válek, pokladník slečna Češková, revizoři účtů Josef Horák a J. Láder, vedoucí dorostu J. Synek, matrikář a zapisovatel M. Šnytr. Těchto devět lidí 8. listopadu 1945 v Učňovských dílnách na Osadě doslova z ničeho založilo "Hockeyový odbor Sportovního klubu Stalinových závodů Horní Litvínov". V prvních letech existence se opravdu používal název, i s použitím zkratky řádně dlouhý: HOSK SZ Horní Litvínov.

historie klubu

HC Dynamo Pardubice

Hokej se v Pardubicích objevil již v samých počátcích dvacátého století, svědkem hokejových začátku bylo Matiční jezero. Stejně jako v jiných zemích starého kontinentu byl považován za sport poněkud nezvyklý, tělu neprospívající a tudíž společensky nepřijatelný. Přes tyto obtíže nadšenci, kteří tento sport sami provozovali a také samozřejmě organizovali, ve městě perníku zůstali. Hrál se ovšem tzv. bandy hokej, který z fotbalu převzal jedenáct hráčů, branky, místo puku míč a dokonce i rozměry hřiště. První zápas v tzv. „kanadském hokeji“ se hrál v roce 1913 právě na Matičním jezeře s Českou sportovní společností Praha. V dresech Pardubic nastoupili pánové Weiss, Potůček, Reiberg, Přibík, Komeštník a Kubeška.

historie klubu

PSG Berani Zlín

Počátky organizovaného ledního hokeje ve Zlíně se datují do roku 1929, nicméně začátky samotné hry najdeme v historických análech zapsány daleko dříve. V letech 1860 až 1867 vojáci střeleckého pluku Royal Canadian Rifles v kanadském městečku Kingstone v provincii Ontario začali zabývat novou hrou. Vojáci tohoto pluku dostali rozkaz vyčistit ledovou plochu zamrzlého přístavu. Opatřeni jednoduchými bruslemi vyšli na led s metlami a zametali odpadky. Pro zábavu začali metlami posunovat různé krabice a zanedlouho začali hrát na branky. Tak vznikl nejpopulárnější zimní sport - lední hokej. První zvěsti o hokeji se k nám dostaly již v roce 1889. K prvnímu zápasu došlo zanedlouho a již v roce 1909 se zúčastnili hokejisté Čech zápasů ve francouzském Chamonix.

historie klubu

Rytíři Kladno

Když se v listopadu roku 1924 několik nadšenců rozhodlo založit v Kladně hokejový oddíl, ještě nemohli tušit, k jakému fenoménu pokládají základní kámen. Kladno, léta proslulé jen jako město uhlí a oceli, se v budoucnu mělo stát jednou z největších bašt českého hokeje. Cesta z hokejového pravěku na československý trůn trvala kladenským hokejistům přesně 35 let. V roce 1959 hráči tehdejšího SONP Kladno poprvé zvedli nad hlavu mistrovskou trofej a narušili dlouhou nadvládu Rudé hvězdy Brno. Parta okolo Stanislava Bacílka se stala mistry republiky paradoxně v Praze. Tým Vlastimila Sýkory, který posléze vytvořil kostru národního mužstva pro světový šampionát, se radoval z úspěchu na Štvanici, protože kladenský zimní stadion v tu dobu procházel rekonstrukcí, při níž se mu dostalo úplného zastřešení.

historie klubu